Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Nie da się ukryć, że kiedy kotek załatwia się poza kuwetą, to stwarza ogromny problem, który często kończy się wyrzuceniem go z domu. Zapach ten jest nie do zniesienia, ale to absolutnie nie jest powód, aby pozbywać się kociaka! Absolutnie każdego kotka można nauczyć korzystania z kuwety. Często wina leży po naszej stronie, co postaram się opisać w poniższym artykule.

CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?

Jeśli kotek pierwszy raz pojawił się w Twoim domu, koniecznie przeczytaj artykuł Jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Jeżeli jednak jest to rezydent i nagle zaczął się dziwnie zachowywać, przyczyn może być sporo.

Najczęstsze problemy załatwiania się poza kuwetą:

– Choroba – często winimy kotka za złe zachowania, nie wiedząc, że jest on najzwyczajniej chory. Jeśli poza opuszczaniem kuwety zauważyliście inne, niepokojące znaki – koniecznie udajcie się do weterynarza i opowiedzcie mu o sytuacji!
– Stres – być może do mieszkania wprowadzono nowego lokatora? Może robiliście remont, wymieniliście pralkę na głośniejszą? Córka zaczęła zapraszać koleżanki, które zachowują się dość głośno? Powodów stresu może być wiele i każdy z nas powinien zastanowić się, co może negatywnie wpływać na samopoczucie naszego kotka.
– Brudna kuweta – czyszczenie kuwety może nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, ale jest absolutnym obowiązkiem każdego opiekuna! Wiecie jak często wygląda Toi Toi, prawda? Wyobraźcie sobie teraz, że w takim Toi Toi’u załatwiacie się codziennie – we własnym domu! Kuwetę należy czyścić co najmniej raz na 10 dni i nie możemy też zapominać o wymianie żwirku!
– Zła kuweta – być może kotek ma złe skojarzenia? Warto spróbować wymienić kuwetę – nie są one drogie, a często mogą okazać się problemem. Kiedy zaopatrzymy się w jakąś nową, testową kuwetę – warto jest również zmienić jej lokalizację – kotek skojarzy ją z czymś zupełnie nowym.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, czy jego zachowanie nie wzbudza podejrzeń. Jeśli kotek wchodzi do kuwety, a następnie nie pozostawia tam nic, to najprawdopodobniej ma problemy zdrowotne. Warto w takim przypadku udać się do weterynarza w celu zrobienia badań! Choroba może być błaha, ale równie dobrze może być bardzo poważna, więc nie należy z tym zwlekać!

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że kotek jest zdrowy, powinniśmy zacząć sprawdzać inne rzeczy. Najczęstszym powodem, dla których kotek opuszcza kuwetę, jest to, że jej nie lubi. Być może kupiliśmy ją, kiedy był jeszcze mały, a teraz, kiedy stał się większym kocurkiem – najzwyczajniej w świecie z niej wyrósł. W kuwecie powinno być sporo miejsca, kotek nie powinien się do niej “wciskać”. Jeśli mamy taką możliwość – sprawdźmy, jak zareaguje na inną, większą kuwetę. Warto też zmienić jej lokalizację, ponieważ stara może się kojarzyć negatywnie. Jeśli nie widzimy w domu innego miejsca – zróbmy to chociaż na kilka dni, później możemy odłożyć kuwetę w miejsce starej. Warto dodać, że kuweta powinna stać w cichym i spokojnym miejscu!  

Żwirek jest niezwykle ważny!

Warto jest zadbać również o żwirek. Niektóre z nich kują w łapki, inne dziwnie pachną. Nie dziwne więc, że wybierają dywan, który wydaje się wygodniejszy. Warto zadbać o żwirek bentonitowy, najlepiej bezzapachowy.

Warto dbać również o czystość. Nie dziwcie się, że kotek nie korzysta z kuwety, w której nie sprząta się po kilka razy dziennie – jest tam po prostu brudno. Koty nienawidzą brudu, więc będą szukały innych rozwiązań. Warto też sprawdzić, czy nasz żwirek po wyczyszczeniu pachnie normalnie – kociaki mają bardzo wyczulony węch, dlatego, jeśli nasz żwirek “przesiąknie” zapachem odchodów po załatwieniu się – powinniśmy go najzwyczajniej w świecie wymienić 🙂

Warto też pamiętać o tym, że kotek nie będzie bez powodu znaczył terenu! Jeśli wykastrowany kot oddaje mocz poza kuwetą, to bardzo rzadko robi to w celu zaznaczenia terenu. Problemem jest najprawdopodobniej kuweta!

Jak rozróżnić znaczenie terenu od zwykłego sikania? Kot, który znaczy teren, najczęściej stoi z wyprostowanym ogonem i robi to tylko delikatnie, a podczas normalnego sikania przykuca (najczęściej w miejscu wygodnym), odlewa o wiele większe ilości, a na koniec zasypuje łapką, co wygląda naprawdę zabawnie, bo najczęściej próbuje przesypywać dywan, czy inną tkaninę 🙂

CZEGO NIE ROBIĆ?

Nie krzycz na kotka, kiedy załatwia się poza kuwetą, a już na pewno go nie karaj! To naprawdę nie jest jego wina! Możemy w ten sposób sprawić, że będzie się nas bał, a na dodatek będziemy go niepotrzebnie stresować, co może mieć negatywne skutki!
Nie trzymaj go w kuwecie na siłę! To naprawdę nie jest rozwiązanie. Jeśli kotek nie chce się w niej załatwiać, to prawdopodobnie jej nie lubi. Trzymanie go w niej na siłę tylko i wyłącznie spowoduje niepotrzebny stres!

I to tyle 🙂 Pamiętajcie, że kotek nigdy nie robi nam na złość! Jeśli kotek nie może się załatwić, to jesteśmy jedynymi osobami, które mogą mu pomóc. Mały też nie chce mieszkać w zasmrodzonym mieszkaniu. Liczy na to, że mu pomożesz, a zatem, do dzieła!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *