Jak karmić kota?

Nie ukrywam, że nigdy wcześniej nie pomyślałbym, że marketowe karmy dla kotów są aż tak szkodliwe dla kociego organizmu. Koty to mięsożercy, a większość z tych karm ma w swoim składzie maksymalnie do 4% mięsa! Podawanie kotom takiej karmy to troszkę tak, jakbyśmy podawali dzieciom pasztet z puszki od urodzenia. Umówmy się, można na tym wyżyć, ale nie zapewni nam to długowieczności, a już na pewno nie wpłynie pozytywnie na rozwój naszego organizmu.

Wybranie diety dla kociaka jest ciężkie, ponieważ możemy znaleźć ich setki. W tym tekście opiszemy wam podstawowe problemy z żywieniem, a także postaramy się pomóc wam wybrać odpowiednią karmę dla kociaka!

Karma mokra czy karma sucha?

To chyba najczęściej zadawane przez nowych właścicieli pytanie. Są zwolennicy różnych diet.

Mokra karma dla kota

Naszym zdaniem jest ona bardzo ważna, szczególnie latem. Często zawierają one sporo wody, dzięki czemu kotki są lepiej nawodnione. U kotów często występują problemy z nerkami, które z pewnością nie będą występowały, jeśli kociaki będą dostawać odpowiednią porcję mokrej karmy.

Sucha karma dla kota

Spożywanie jej pozwala kociakom oczyszczać zęby z kamienia, dzięki czemu będą one po prostu silniejsze. Niestety podrażnia ona dziąsła, więc nie jest zbyt dobrym pomysłem, aby podawać ją w dużej ilości. Spożywanie samej suchej karmy może spowodować również problemy z nerkami, ale jeśli kotek dostaje wystarczającą ilość wody – nie powinien mieć z nimi problemu.

Używanie karmy tylko jednego rodzaju nie jest zbyt dobrym pomysłem. Pamiętajmy, że koty w naturalnym środowisku żywią się surowym mięsem swoich ofiar!

Picie to podstawa!

Poza tym pamiętajcie, że koty powinny mieć zawsze dostęp do wody, którą powinniśmy regularnie wymieniać! Najlepiej robić to dwa razy dziennie, trwa to tylko kilka sekund, więc nie powinno stanowić problemu 🙂 Pamiętajcie o tym, że wbrew pięknym obrazom z bajek – koty nie tolerują naszego mleka! Jest ono dla nich szkodliwe i może spowodować problemy żołądkowe!

Dawkowanie

Jeśli chodzi o porcje, jakie powinniśmy podawać kociakom – są one zależne od bardzo wielu czynników. Główny wpływ na nie ma wiek i waga. Sugerowane porcje często mamy napisane na opakowaniu. Małe kociaki warto karmić po kilka razy dziennie – dorosłym kotom wystarczą dwa takie posiłki. Warto też zapewnić im stały dostęp do karmy suchej chyba, że zauważymy, że jedzą bez oporu!

W dziale żywienie będziemy umieszczać recenzje produktów, a także nasze uwagi odnośnie żywienia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *