Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Co powinniśmy zrobić, aby nasz kotek korzystał z kuwety, którą widzi pierwszy raz na oczy? Wbrew pozorom nie jest to takie ciężkie, jak mogłoby się wydawać. Troszkę ciężej jest z kotkami, które taką kuwetę widziały, ale z jakiś powodów nie chcą z niej korzystać. W takim wypadku warto zapoznać się z tekstem: Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

KOMFORT PRZEDE WSZYSTKIM!

Koty, podobnie jak ludzie, bardzo często stawiają na komfort. Przygotowanie odpowiedniej toalety powinien być priorytetem. Kuweta może być odkryta lub zakryta. W sieci jest sporo opowieści o tym, że koty nienawidzą tej drugiej, ale dotyczą one niewielkiej ilości kotów. Faktem jest, że jeśli zamienimy nagle kuwetę odkrytą na zakrytą, to kotek może poczuć się niekomfortowo, ale z pewnością może się do niej przyzwyczaić 🙂 Ważne jest, aby wejście do niej było dosyć proste – mały kotek może mieć problem z pokonaniem niektórych progów – warto jest, mieć to na uwadze przy wyborze toalety.

Jeśli chodzi o żwirek, to my najczęściej stosujemy żwirek bentonitowy – stwarza najmniej problemów, a także jest lubiany przez kotki. Próbowaliśmy już chyba wszystkich możliwych rozwiązań i z pewnością jest to jedno z najlepszych.

O CO ZADBAĆ?

Zanim przejdziemy do nauki, powinniśmy omówić to, o czym należy pamiętać. Przede wszystkim nie możemy robić nic na siłę! Niektóre koty nie korzystają z kuwety dlatego, że np. właściciel przetrzymywał go tam na siłę. Takich rzeczy absolutnie nie wolno robić! Warto zachęcać kota do korzystania z kuwety, a także pokazać mu, w którym miejscu się znajduję. Jeśli jednak nie wiedzieliśmy o tym i trzymaliśmy mruczka na siłę, żeby załatwił się w kuwecie – może on mieć do niej uraz – wtedy, niestety, powinniśmy wymienić kuwetę na nową i znaleźć dla niej nowe miejsce.

Musimy także pamiętać, że koty strasznie dbają o czystość – z pewnością każdy z nas widział, jak często się myją. Musimy mieć na względzie to, że nie są one w stanie samodzielnie umyć kuwety – w tym akurat musimy im pomóc. Zaleca się myć ją raz na 10 dni! Wystarczy dobrze wyszorować i przepłukać, trwa to może 2-3 minuty 🙂 Jeśli z kuwety korzysta tylko jeden kotek – powinniśmy wymieniać żwirek ok. raz w tygodniu.

Jeśli kotek się załatwi – powinniśmy posprzątać. My robimy to 2-3 razy dziennie. W trakcie dnia gromadzi się naprawdę sporo rzeczy, więc powinniśmy się ich pozbyć. Chyba nikt nie chciałby załatwiać się po kimś, kto nie spłukał za sobą, prawda?

 

PORA NA NAUKĘ!

Przede wszystkim sprawdźmy, jak ta nauka mu idzie! Jeden z naszych kotków (Muminek) nigdy nie załatwił się poza kuwetą, a korzystać z niej zaczął już na samym początku!

Kiedy przygotujemy już całą kuwetę, należy zanieść do niej kotka, żeby zobaczył, że coś takiego znajduje się w naszym domu. Oczywiście sam odkryłby to po kilku chwilach, ale lepiej wcześniej, niż później 🙂 Najczęściej od razu skojarzy on, do czego ona służy, jeśli jednak tego nie zrobi, powinniśmy zaopatrzyć się w smakołyki. Najlepiej takie, których nie dostaje przy innej okazji. Za każdym razem, kiedy zaniesiemy malucha do kuwety, powinniśmy dać mu smakołyk – będzie to kojarzył z czymś fajnym, dzięki czemu łatwiej się z nią oswoi.

Na co zwracać uwagę? 

Kotki załatwiają się najczęściej kilkanaście minut po jedzeniu – to właśnie wtedy najlepiej pokazać mu, że mamy w domu taką “kocią toaletę”. Jeśli maluch będzie chciał się załatwić, najprawdopodobniej będzie rozglądał się po całym mieszkaniu w poszukiwaniu odpowiedniego miejsca – zauważysz, że obwąchuje każdy kąt, a niekiedy podrapie łapką podłogę – wtedy jest to sygnał dla nas, że powinniśmy go przenieść w odpowiednie miejsce! Jeśli się załatwi – daj mu smakołyk, z pewnością to zapamięta 🙂

Jeśli już zacznie korzystać z kuwety – powinniśmy mu dawać coraz mniej smakołyków – wtedy przyzwyczai się, że jest to normalne 🙂

Powodzenia!!! 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *