Jak oswoić kota? Poradnik krok po kroku

Z pewnością niejednokrotnie spotkaliście się z kotkami, które uciekają, ilekroć się do nich podejdzie. Zastanawiacie się dlaczego tak jest? W tym tekście krótko opiszemy, skąd mogą brać się takie zachowania i jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy!

ZBYT WCZESNE ZABRANIE OD MAMY:

To jest bardzo częsty problem, którego skutki uboczne opisaliśmy dokładniej w tekście: Małe kotki są słodkie, ale uważaj zanim weźmiesz je do domu! Jeśli zabierzemy malucha zbyt wcześnie od matki, nie nauczy się on rzeczy, których nauczyć się po prostu musi. Koty uczą się poprzez obserwację, to właśnie dzięki temu wie, jak ma się zachować w danej sytuacji. Od nas zbyt wiele nie wyciągnie, bo przecież nie pójdzie za potrzebą do toalety 🙂

Brak możliwości kontaktu z mamą i rodzeństwem sprawia, że kotek jest narażony na silny stres, a jeśli napotka go on zbyt wcześnie – jego skutki mogą się ciągnąć do końca życia.

DZIKIE KOTY, CZYLI TE, KTÓRE ŻYJĄ NA WOLNOŚCI

Dzikusy najciężej poskromić i chyba nie trzeba zbyt długo tłumaczyć, dlaczego tak jest. W zależności od tego, w jakim znajdują się otoczeniu (czy jest to wieś, czy blok, czy inne miejsce) i od tego jak często mają kontakt z człowiekiem – będą nam ufać mniej albo więcej.
Takie kotki często trafiają do schroniska, gdzie – jak dobrze wiemy – bywa różnie. Często jest jednak tak, że ktoś znajdzie osierocone, małe kociątko i postąpi w jedyny słuszny sposób – weźmie je ze sobą pod opiekę. Jeśli kotek jest bardzo mały, uratowanie go będzie niezwykle ciężkie, ale jest jak najbardziej wykonalne! Jeśli mamy gwarancję, że mama opuściła malucha, przeczytajcie koniecznie jak opiekować się kotem bez mamy! Jeśli to nam się uda – najczęściej będzie do nas bardzo przywiązany. Jeśli jest to jednak starszy kotek, który np. został poturbowany, to poza pójściem do weterynarza (co z pewnością jest oczywiste!) powinniśmy przygotować się na to, że kociak będzie potrzebował naszej uwagi.

Kotek Muminek śpi

INNE POWODY NIECHĘCI KOTÓW DO LUDZI

Na pewno mieliście w dzieciństwie tak, że nie lubiliście jakiejś ciotki, która przychodziła i tarmosiła wasze policzki, czy np. baliście się wszystkich psów, nawet tych niegroźnych. Wynikało to tylko i wyłącznie z tego, że w waszej podświadomości wspomnienia z “ciotką” czy “psem” były zapisane jako negatywne. Tak samo jest z kotkami. Wystarczy, że ktoś raz skrzywdzi kotka, a on długo zapamięta to całej naszej ludzkiej rasie. Zmiana takiego nastawienia jest niezwykle ciężka, ale jak najbardziej możliwa.

OSWAJANIE KOTA – JAK TO ZROBIĆ?

Generalnie “oswajanie”, to nic innego jak zdobywanie zaufania. Praca ta bywa przeważnie bardzo ciężka, ale zawsze jest warta świeczki. Kotki te często bardzo mocno przywiązują się do nas i czują się dzięki nam wyjątkowo bezpiecznie. W zależności od tego, w jakiej sytuacji jest kotek (co przeszedł? dlaczego unika kontaktu z ludźmi), a także od pracy, którą włożymy, aby go oswoić – kotek może być bardziej oswojony albo mniej.

Najważniejszym jest, abyśmy byli cierpliwi. Musimy liczyć się z tym, że jest to żywy organizm, który czuje i myśli – zmiana jego nastawienia nie jest łatwa. Tak samo jak zachęcenie dzieci do zjedzenia brokułów, jeśli ich nienawidzą. Wszystko wymaga czasu. Niezwykle ważna będzie systematyczność, a także empatia – musimy pamiętać, że kotek również ma emocje!


Warto zastanowić się, od czego zacząć. Dróg jest kilka i każda z nich jest dobra! Jedni będą marzyli o tym, żeby kotek dał się pogłaskać, a inni będą chcieli, żeby czuł się bezpiecznie w ich towarzystwie. Jeśli mamy taką możliwość – dowiedzmy się wszystkiego o kocie, który trafił pod naszą opiekę!

PIERWSZE DNI W NOWYM DOMU

Jeśli jest to nasz pierwszy kotek, powinniśmy przeczytać o tym, jak przygotować dom dla kota. Nie wszystko jest takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać, więc warto jest zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół!

Przede wszystkim nie próbujmy na siłę zmuszać kotka do spędzania z nami czasu! Przez pierwsze 2-3 dni powinniśmy pozwolić kotu na spokojną obserwację nowego otoczenia. Warto na początku ograniczyć przestrzeń kota, a także zagrodzić wszystkie miejsca, w których mógłby się schować. Kotek czuje się niezwykle bezpiecznie tam, gdzie jest najciemniej i najgłębiej – może się tam schować. Wszystkie szpary pod szafkami czy w innych miejscach powinniśmy jakoś zagrodzić! Warto też nie wpuszczać go od razu do wszystkich pokoi – im większe pomieszczenie – tym ciężej będzie mu się zaaklimatyzować! Warto jest na początku zamknąć go w jednym pokoju i pozwolić mu czuć się jak najlepiej 🙂

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Warto zwrócić uwagę na to, jak się zachowuje, jaki ma apetyt, a także jak się wypróżnia. Jeśli kotek będzie bardzo zestresowany, może nie jeść, nie pić i nie korzystać z kuwety! Powinniśmy stale go obserwować, a także zapewnić mu dostęp do kuwety, z której nie będą korzystały inne koty! Dzięki temu będziemy mogli lepiej czuwać nad sytuacją! Jeśli kotek nie będzie chciał załatwiać się do kuwety – musimy dać mu troszkę czasu. Najczęściej wynika to ze stresu. Jeśli kotek będzie oswojony, a mimo to nie będzie chciał chodzić do kuwety, koniecznie przeczytajcie o tym jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

NIC NA SIŁĘ!

Musimy liczyć się z tym, że zanim kotek da się pogłaskać – mogą minąć tygodnie. Zmiana otoczenia to dla niego ogromny stres, którego nie jesteśmy w stanie całkowicie załagodzić. Pamiętajmy też o tym, żeby nie gonić malucha, kiedy będzie przed nami uciekał – to tylko i wyłącznie będzie dla niego kolejnym, niepotrzebnym stresem. Jeśli kotek przed nami ucieka, oznacza to, że jest przerażony i potrzebuje czasu, aby się do nas przyzwyczaić! Jeśli kotek nie chce nic jeść, powinniśmy spróbować go przekonać. W naszym tekście Kotek nie chce jeść, co robić? opisaliśmy świetne triki, które z pewnością zachęcą kociaka do jedzenia!

NAGRODA TO PODSTAWA!

Przede wszystkim warto zastanowić się, co motywuje kociaka do tego, żeby przełamywał kolejne bariery. Najczęściej jest to jedzenie – koty to łasuchy i kochają smakołyki! Jeśli widzimy, że kotek jest łasuchem – nagradzajmy go, kiedy przełamie kolejną barierę (np. usiądzie nam na kolanach czy wejdzie na łóżko, na którym ktoś siedzi, a wcześniej tego nie robił). Inne kotki może motywować zabawa – takim powinniśmy się starać poświęcić jak najwięcej czasu. Im więcej zabawy – tym szybciej się do nas przywiąże!

JAKIE BĘDĄ PIERWSZE EFEKTY?

Na samym początku kotek powinien znaleźć sobie spokojne miejsce do spania. Jeśli będziemy widzieć, że śpi spokojnie przez dłuższy czas – oznacza to, że czuje się lepiej. Tak samo będzie z jedzeniem – im lepszy będzie miał apetyt – tym lepiej! Będzie coraz częściej przychodził do pomieszczeń, w których się znajdujemy będąc ciekawym, co tam robimy! Później powinien włączyć mu się tryb podróżnika – będzie badał każde miejsce w domu! Jeśli doszliśmy już do takiego momentu w którym stwierdzimy, że kotek czuje się swobodnie – możemy próbować go głaskać (oczywiście, jeśli wcześniej nie pozwalał się dotykać). Po każdym takim kontakcie warto jest dać mu smakołyk, koniecznie taki, którego nie dostaje z innych okazji! W ten sposób zacznie te ruchy kojarzyć z czymś miłym i przyjemnym!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *