Jak przygotować dom dla kota? Poradnik dla opornych! 

Jeśli zdecydowałeś się już na przyjęcie pod swój dach kociaka – to gratulujemy! To wspaniała decyzja, która wniesie do Twojego życia mnóstwo energii! Możesz być pewien, że niezależnie od tego, jaki będzie Twój pupil, niejednokrotnie spowoduje, że na Twoich ustach pojawi się szeroki uśmiech czy śmiech, spowodowany jakimś zabawnym wybrykiem. Zanim jednak do tego dojdzie, powinieneś zadbać, aby czuł on się w nowym domu jak najlepiej, to chyba normalne, prawda? Koty to zwierzęta, które są bardzo ciekawe otaczającego je świata i z pewnością wejdą wszędzie, gdzie tylko będzie się dało, co warto mieć na uwadze, kiedy będziemy przygotowywali dom dla kota!

Przede wszystkim musimy zrozumieć różnicę między domkiem jednorodzinnym, a mieszkaniem. Jeśli mieszkamy w domku i zdecydujemy, że będziemy wypuszczali naszego malucha na dwór, to prawdopodobnie będzie podróżował po okolicy, odkrywając każdego dnia nowe terytoria. W miastach – jest zupełnie inaczej, kociaki najczęściej całe życie spędzają w mieszkaniu, ale nie martwcie się – nie ma w tym nic złego 🙂

Takie mieszkania muszą być jednak dobrze przygotowane, aby maluch mógł czuć się “jak u siebie”.
Kotek Balto w Kartonie

NIEZBĘDNE KOCIE AKCESORIA

Wbrew pozorom nie ma tego tak dużo. W mieszkaniu powinny znajdować się przede wszystkim kuweta (i żwirek, oczywiście), drapak, miski (do jedzenia i picia), a także zabawki, które zapewnią maluchowi odpowiednią rozrywkę. O ile do misek kotek powinien przyzwyczaić się bardzo szybko (w końcu będzie w nich to, co kocha najbardziej), to z kuwetą bywa różnie. Jeśli maluch nie będzie chciał się przyzwyczaić, przeczytajcie: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Miski powinniśmy ustawić w miejscu, w którym kotek będzie mógł zjeść na spokojnie. Nie powinniśmy trzymać miski z wodą obok miski z jedzeniem! W naturalnym środowisku kot najpierw musi upolować sobie obiad, a następnie zjeść go w spokojnym miejscu tak, aby nikt mu tego nie zabrał. Dopiero później skupia się na szukaniu wody, której raczej nigdy nie ma w okolicy. Niezależnie od tego, jaką dietę będziemy stosować, miska z wodą musi być zawsze pełna – kot musi mieć stały dostęp do wody!

kotki na drapaku

Jeśli chodzi o drapak, to na rynku jest mnóstwo opcji, które z pewnością zawrócą wam w głowie. Sugerujemy nie kupować najmniejszego z nich, ponieważ jak tylko kotek dorośnie, będzie mógł ciągnąć go za sobą, a tego raczej nie chcemy 🙂 Warto zainwestować i kupić coś, co świetnie sprawdzi się na dłuższy czas. Drapak można co jakiś czas wypsikać kocimiętką, aby był dla kotków bardziej atrakcyjny.

PIERWSZE KROKI

Pamiętajcie, że dla kotka przeprowadzka jest niezwykle stresująca. Wyobraźcie sobie, że jesteście mali, a nagle ktoś zabiera was z miejsca zamieszkania, z dala od Mamy i Taty. Stresujące, prawda? Postarajmy się zrozumieć malucha i zapewnić mu ciszę i spokój w dniu przybycia. Do mieszkania powinien przyzwyczajać się w swoim własnym, kocim tempie. Postarajmy się także tego dnia nie wychodzić z domu, kotek powinien wiedzieć, że jesteśmy jego “częścią”.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO!

Pamiętajmy o tym, że zanim kot poczuje się pewnie, może szukać schronienia, a także ucieczki przed tym, co go spotka. Zabezpieczmy dokładnie okna i drzwi balkonowe, aby maluch przypadkiem nie próbował szukać tam ucieczki. Powinniśmy dbać o to przez całe kocie życie, ponieważ każdy kotek może zwariować na widok ptaszka i zrobić coś, co natychmiastowo zabierze jego dziewięć żyć.

PAMIĘTAJ O KWIATACH!

Z pozoru niewinne kwiatki mogą poważnie zaszkodzić naszym kociakom! I nie chodzi tutaj o kolce, a o szkodliwe związki chemiczne. Kotek, kiedy tylko się na kwiatka natknie, zastanowi się, czy nie będzie on smaczną przekąską. Warto zorientować się, czy nasze kwiaty nie są dla nich trujące i ograniczyć im do nich dostęp! Jedne mogą spowodować wymioty, a inne – nawet śmierć.

Kotek balto za kwiatkiem

INNE, NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY

Powinniśmy schować wszystkie ostre, szklane czy ciężkie przedmioty. Na ogół wszystkie, które spadając na ziemię, mogłyby uszkodzić kociaka. Warto również założyć krótsze firanki, nie będą narażone na zniszczenie 🙂

KOCI RELAKS

Warto również zadbać o to, aby kotek miał gdzie wypoczywać. Oczywiście dobrze wiemy o tym, że kotek sam będzie decydował o tym, gdzie się zdrzemnąć i często wybierze nasze kolana, łóżko czy ulubiony fotel, ale warto jest zainwestować w legowisko, hamaki, czy własnoręcznie przygotować mu miejsce do wypoczynku. Koty uwielbiają kartony, więc jeśli masz jakieś – nie wyrzucaj ich od razu, pozwól kotu pocieszyć się chwilą 🙂 Warto położyć je w miejscu, w którym będzie ciepło, które koty uwielbiają (w lecie nie ma problemów, zimą przy kaloryferze jest naprawdę cudownie!)

Nie możemy jednak zapominać o tym, co najważniejsze – koty wymagają Twojej uwagi! Jeśli chcesz zaprzyjaźnić się ze swoim czworonożnym, puszystym maluchem – musisz od czasu do czasu się z nim pobawić. Nie wyrzucaj go też za każdym razem z łóżka czy kolan – pozwól mu spędzić ze sobą troszkę czasu! Zresztą… kto normalny chciałby zrzucać kotka z kolan?!

przygotowanie drapaku dla kotków
przygotowanie drapaku dla kotków

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *