Małe kotki są słodkie, ale uważaj, zanim weźmiesz je do domu!

Mało jest na świecie osób, które nigdy nie zachwyciłaby się małym kociakiem. Te niesamowite zwierzątka mają niepowtarzalny urok osobisty, który sprawia, że szybko się w nich zakochujemy. Widok Ich zabawnych ruchów, reakcji czy inne zachowań sprawiają, że chcemy je zabrać do domu jak najszybciej, aby móc się nim jak najdłużej nacieszyć. Często jednak popełniamy błędy, które mogą mieć straszliwe konsekwencje.


NIE ZABIERAJ KOCIĄT ZBYT WCZEŚNIE OD MATKI!

To, co powinno być oczywiste, często jest przez nas zapominane. Nikt nie zajmie się dzieckiem tak dobrze, jak jego matka, prawda? To samo tyczy się większości gatunków zwierząt. Kociak potrzebuje mamy! Tak samo, jak potrzebuje swojego rodzeństwa! Dzięki mamie uczy się, jak powinien zachowywać się w środowisku, a rodzeństwo zapewnia mu odpowiednią socjalizację, dzięki której nie będzie zamknięty na inne koty.

Wiele osób myśli, że wystarczy zakupić odpowiednie mleczko, aby kotek bezproblemowo radził sobie bez mamy. Niestety, ale takie myślenie jest naprawdę tragiczne.

Jakkolwiek byśmy się nie starali, nie jesteśmy w stanie zastąpić kociakowi jego mamy. Tak samo, jak dzieciom zabawki nie zastąpią rodziców. Kiedy w takim razie jest odpowiedni moment na zabranie malucha do nowego domu i dlaczego to takie ważne, żeby nie zabierać ich wcześniej?

MATKA JEST NAJLEPSZYM NAUCZYCIELEM!

Oczywiście prawdą jest, że większość zachowań kociaków jest instynktowna, ale prawdą jest również to, że nie wszystkie. Małe i mruczące zwierzątka nie od razu wiedzą, jakie warunki muszą spełniać, aby stać się pełnoprawnymi przedstawicielami swojej rasy! Maluchy podglądają mamę, a następnie naśladują ją, dzięki czemu nabywają nowych umiejętności. Ważnym elementem jest również zabawa, podczas której kociaki uczą się podstawowych instynktów, a także poznają podstawy kociego języka, który jest niezwykle ważny przede wszystkim dla kotów wychodzących. Po 8-10 tygodniach możemy już spokojnie zabrać kotka do domu i zobaczyć, jak będzie się zachowywał. W większości przypadków maluchy szybko przystosowują się do nowych warunków i świetnie sobie z nimi radzą. Jeśli zobaczymy, że kotek nie może się zaaklimatyzować, wtedy warto zapewnić mu spotkanie z innymi kotkami.

CO SIĘ STANIE, KIEDY ZABIERZEMY KOCIAKI ZBYT WCZEŚNIE?

Zbyt wczesne zabranie kociaków może sprawić, że nie nabędą podstawowych umiejętności społecznych, przez co mogą już nigdy nie zachowywać się tak, jak powinny. To właśnie pierwsze 2 miesiące są dla naszych maluchów najważniejsze, więc pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich zakłócać! Przerwanie tego okresu może wprowadzić kociaka w niepotrzebny stres, co może negatywnie wpłynąć na cały układ nerwowy! Kotek może też nie rozróżniać, kiedy zadaje ból, a kiedy nie, co znacznie będzie utrudniało zabawę z nim.

CO ZROBIĆ, ABY ROZŁĄKA NIE BOLAŁA TAK MOCNO?

Nie da się ukryć, że odebranie kociaka od matki to dla niego straszny szok. Ważne jest, aby podczas dorastania zapewnić maluchom kontakt nie tylko z kotkami, ale również z ludźmi. Warto, aby mogły pobawić się z dziećmi, czy też dać się ponosić przez starsze osoby. Dzięki temu będą przyzwyczajać się do ludzi, co jest niezwykle ważne, ponieważ później jest to o wiele, wiele cięższe. Warto też zapoznać kociaki z innymi zwierzętami, takimi jak psy czy króliki. To również pozytywnie wpłynie na ich rozwój.

Absolutnie najważniejszym jest jednak poświęcenie mu jak największej uwagi! To właśnie dzięki niej maluch będzie czuł się w przyszłości o wiele, wiele lepiej!

Jeżeli kociak, którego chcecie zabrać, będzie waszym pierwszym, koniecznie przeczytajcie jak przygotować dom dla kota!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *