Pomocy! Znalazłem kotka! Co powinienem zrobić? Czyli jak opiekować się kotem!

Znam wiele osób, które mają w domu kotka, choć w ogóle tego nie planowały! Często znajdują je na ulicy, pod samochodem, często chore bądź bardzo młode. Jak opiekować się kotkiem? W takiej sytuacji często kraja nam się serce i nie jesteśmy w stanie oddać malucha, którego uratowaliśmy. Szybko zaczyna nas łączyć więź, której wcześniej się nie spodziewaliśmy. Jednak zanim do tego dojdzie, musimy podjąć działania, które mają na celu zapewnienie maluchowi odpowiedniej opieki.

ZNALAZŁAM KOTKA, CO DALEJ?

Jeśli jest taka możliwość – zabierz go ze sobą! Jeśli jednak sytuacja jest poważniejsza, a kotek jest mocno ranny, powinniśmy zadzwonić do odpowiedniego oddziału (w zależności od miasta, warto wykonać telefon do stowarzyszeń, które będą w stanie nam pomóc). Większość weterynarzy z chęcią pomoże nam i od razu poda namiary. Jeśli jednak nie znamy takiego oddziału, a żaden weterynarz nie odbiera – powinniśmy zadzwonić na Straż Miejską i poprosić o pomoc w znalezieniu odpowiedniej pomocy. Takie sytuacje na szczęście zdarzają się rzadko.

SKĄD JEST KOTEK?

Teraz musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – skąd ten kotek jest? Być może należy do sąsiadów i po prostu zabłądził? A może został osierocony albo jest dziki, a jego naturalne środowisko zostało zniszczone? Jeśli widzimy, że kotek jest zadbany, powinniśmy napisać gdzieś, że znaleźliśmy zwierzątko, wstawić jego zdjęcie i spróbować znaleźć jego właściciela (na Facebookowych grupach z serii: pchli-targ czy ogłoszenia [nazwa miasta] i wszystkich podobnych jest zdecydowanie najlepiej!). Następnym podejrzeniem jest to, że został porzucony. Możemy w okolicy poszukać, czy przypadkiem gdzieś nie ukrywa się jego mama z rodzeństwem. Jeśli jej nie znajdziemy – kotka powinniśmy zabrać ze sobą do domu i tam zdecydować – co dalej.

CO DALEJ?

W domu mamy już masę możliwości. Przede wszystkim powinniśmy udać się do weterynarza. Tam będziemy w stanie sprawdzić, czy jest zdrowy, czy nie, a także, czy kot nie ma wszczepionego czipu! Jeśli tak, to szybko powinniśmy dowiedzieć się, skąd pochodzi. Jeśli kotek ma właściciela, ten prawdopodobnie strasznie się o niego martwi! Dodatkowo kotek z pewnością najlepiej będzie czuł się u siebie w domu. Jeśli jednak okaże się, że namierzenie go jest niemożliwe – możemy zapewnić mu nowy dom. Tak najczęściej robimy z kociętami, które najczęściej są osierocone.

NIE MOGĘ ZATRZYMAĆ KOTKA NA DŁUŻEJ, CO DALEJ?

W tym wypadku powinniśmy udać się do kocich domów tymczasowych. Są to miejsca, które zostały stworzone po to, aby zapewnić kociakom jak najlepsze warunki podczas poszukiwania nowych opiekunów. Najczęściej tworzą je wolontariusze, którzy mają duże pojęcie o danym temacie. Adresy takich domów znajdziemy bezproblemowo w sieci.

 

ZATRZYMAŁEM KOTKA, CO DALEJ?

Przede wszystkim powinniśmy dalej szukać właściciela. Jeśli nie widzimy już szans na odnalezienie go – powinniśmy zapewnić maluchowi jak najlepsze warunki. Jeśli jest to Twój pierwszy kotek i nie masz pojęcia, co powinieneś zrobić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Ten pierwszy raz – jak przygotować dom dla kota? Z pewnością znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *